top of page
  • Writer's pictureענת פרידמן - מבט אחר

הצבעים בתורת הפאנג שוואי


הצבע – אחד מהגורמים בהם האדם נפגש בטבע , בבית, בעבודה המשפיעים על עולמו . כל צבע בעל משמעות חיים והשפעה שונה. כל צבע בעל סגולות, יתרונות וחסרונות באופן בו הוא משפיע

על האדם. מקובל היה לרוב לצבוע את הקירות והתקרה ברוב הבתים במשך שנים רבות. צבע בעל תחושה של מרחב, ניקיון, טוהר, תמימות, בתוליות. יכול היה להחזיק בית שלם לבדו אך שימוש יתר בו ייצר אווירה של ריקנות מצד אחד וחלל מרשים, עם נוכחות מצד שני.

הצבע הלבן - בניגוד לתפיסה המערבית בה הלבן הוא צבע ממשי, אצל הסינים הלבן נחשב להיעדר צבע.

מסיבה זו נקשר אצלם הלבן לצבע המוות = העדר חיים. (בזמן אבלם הם לובשים לבן).  בבתים בישראל , הצבע הלבן הוא דומיננטי, לא נפוץ מצב בו חסר לבן. מסייע להבלטה של דברים.

בית שצבעו לבן ומרוהט לבן יצביע על "מיעוט בחיות" (חיים) , אנשים אלה יסבלו מחוסר עניין אמיתי, משועממים וריקנים.

בתורת הפאנג שוואי - הלבן שייך ליסוד המתכת, המקרין לשליטה, רשמיות וטקסיות. שימוש יתר בצבע הלבן, גם כאשר הוא יוצר מראה אסטטי, הוא יצור עדיין תחושת סטריליות וריקנות.

המלצות • יש לפצות את הסביבה האנרגטית על החסרים שבה תוך שמירה מקסימאלית על עיצוב שמוצא חן בעיננו.

   אם לקוח מעוניין  וקירות לבנים, לא נמליץ לשנותם אך נמליץ להשתמש בצבע שאינו לבן לחלוטין כמו גווני השמנת  או פנינה. • לקוח המתעקש על קירות לבנים, נמליץ על אבזור ריהוט צבעוני, כך נכניס לחייו צבע ואיתו עניין ותוכן.

  את הצבעים נבחר יחד  • ישנם גוונים ללבן כמו הלבן השבור, המעושן, הגוון עם הטאץ של צבע אחר. הם שיעצימו את הלבן ה"רגיל"

הצבע האדום - במסעדה סינית נראה בה הרבה אדום, הצבע הממריץ ומעורר. המנורות האדומות שתלויות בכניסה בשילוב אלמנטים אחרים, מושכים את תשומת הלב ומעודדים להכנס אליה (גם במקדונלדס ובורגר-קינג).  הצבע האדום הקשור לדם, מתחבר לחיים, חום ואנרגיה. האדום לא רק ימריץ אנשים להכנס למקום אלא גם יעודד אותם לסיים את הארוחה במהירות ולעזוב, כך שהתחלופה תהיה מהירה.סגולות רבות בפנג שוואי כוללות את הצבע האדום כמו החוט האדום האוחז בקריסטל וב"מטבעות השפע הסיניים" (בהמשך), בהם הצבע האדום מפעיל ומעודד את הסגולות לפעול. בתורת הפאנג שוואי – האדום שייך ליסוד האש המסמל חיים, שפע ומזל, מעורר לעשייה. הצבע האדום גם מתקשר לפריון ומזל במזרח הרחוק, ושומר גם על המוניטין. שילוב של אדום בסלון ילבה את חיי החברה .

המלצות • הצבע האדום הוא צבע הצ'קרה התחתונה – צ'קרת השורש. הממוקמת בבסיס עמוד השדרה ומהווה את השער האנרגטי של הגוף. לכן אם אנו זקוקים ליותר אנרגיה ומרץ, משהו שיניע ויעודד, יש לשלב את הצבע האדום בחדר במקביל. • בגלל האפקט המעודד ומעורר של האדום מומלץ להשתמש בו כצבע דגש ולא כרקע כמו לא לצבוע קיר ולא לרכוש ארון באדום, אלא להצטייד באביזרים כמו כריות, נרות, מנורה או כלי דקורטיבי. אפשר לשלב גם אדום עם צבע אחר כמו ארגמן או ורוד, גם כצבעי רקע  כי הגוון עצמו מרכך את עוצמתו של האדום.  בסלון האדום ילבה את חיי החברה. במטבח יזרים כסף אל הבית. 

במשרד מתאים אם אנו מרגישים חסרי מוטיבציה ואנרגיה. בחדר השינה יש לנקוט בזהירות, כיון שהאדום ממריץ ומעודד , הוא יטיב בחיי המין , אך לא עם איכות השינה. אפשר לשים מנורה אדומה קטנה כך שניתן להדליקה כשרוצים לעודד את בן הזוג.

הצבע הכתום - השילוב בין האדום והצהוב. מקנה תחושת ריגוש והפתעה , של כל האפשרויות פתוחות  (חברת אורנג' השתמשה בכך). צבע מעורר אנרגיה תקשורתית, אהבת החיים, כל מקום בו נשלב כתום הוא יביא אנרגיה תזזיתית, ריצוד וברק את החיים. אמנם השפעתו לא כמוז זו של האדום, אך הוא "יאנגי" , אנרגטי מאוד ומומלץ להשתמש בו כצבע דגש ולא כרקע וכן בגווני המעודנים כמו אפרסק (שניתן להשתמש בו כצבע רקע). הכתום אף מעורר את התיאבון למזון ומין. מגרה בנוסף לפעילות..

בתורת הפאנג שוואי – הכתום שייך ליסוד האדמה. היסוד שהוא הבסיס, מקנה יציבות. האדמה נמצאת תמיד תחת רגלינו ומשרה תחושה של ביטחון, המשכיות, התמדה וקביעות. אנו זקוקים לתכונות אלו לחיזוק האדמה. כתום בחדר שינה עשוי לעורר מינית אך עלול להקשות על השינה. מומלץ לא להגזים בשימוש בו

המלצות • יש שלב כתום במשרד אם יש תחושת שיגרה בעבודה. הכתום ייצר אנרגיה של ראשוניות ועניין מחודש.   הוא גם יעודד קשר ומגע בין העובדים. • הכתום מתאים למרחב הפתוח – לסלון , למטבח ולפינת האוכל – הוא יביא עניין חדש לדיירי הבית. • השפעתו תתבטא בחיזוק האינטראקציה בין בני הבית והפיכתם לקרובים יותר, עם זאת עודף כתום עלול לגרום להתלקחויות בין בני הבית. • בחדר שינה הכתום  דומה באופיו לאדום בהיותו צבע הצ'קרה השני – צ'קרת המין  - המעורר מינית ויחיה רגשות שנראה כי פג תוקפם, אך יש להמנע מלהרבות למען לא ליצור הצפה אנרגטית שתמנע ותפריע לשינה.

הצבע הצהוב - הגוון החביב על שליטים – הזהב. צבע הקיסרות, מלכותי. מראה על יכולת שכלית גבוהה, בהירות מנטליות.  הגוון הזהוב שבו מיוחס לצ'קרה השלישית – "מקלעת השמש" הממוקם שתי אצבעות מעל הטבור. צבע מעורר את מלוא יכולת השיפוט, הניתוח, ההיגיון והאינטלקט – תכונות חשובות לכל מנהיג ולכל אדם. הצהוב יביא חדות מחשבה, ריכוז ובהירות מנטאלית בכל מקום והקשר שנשתמש בו.

צבע השמש מסמל את שאיפותינו ורצונותינו. מומלץ להדגיש משימות שעליכם לבצע בצבע צהוב. מצד שני להזהר כי היכולת של הצהוב ניכרת גם בכעסים משאיפות ודברים שלא הגשמנו... נמצא כי הצבע הצהוב עלול לעורר תגובה של כעס או קינאה.  צהוב בחדר שינה אינו מומלץ שכן יעורר יותר מאשר מרגיע. כן מומלץ להשתמש בגוונים החמים והמעודנים

שבו כמו גווני החרדל, היוטה, חול המדבר. בפאנג שוואי הצהוב שייך ליסוד העץ הוא היסוד האורגני היחיד מתוך החמישה המייצג את כוחות הגדילה, ההתפתחות . זה מביא לצמיחה חדשה בחיים.

המלצות • הצהוב מתאים למשרדים ולחדר עבודה שם תכונותיו יתאימו כמחדד שכליות. • אין פסול להשתמש בסלון, במטבח או בפינת האוכל. בחדר שינה יתאים פחות כין בחדר זה כוונתנו להשתחרר   מהצורך לחשוב. • בחדר שינה אנו זקוקים למנוחה ולרגיעה פיזית ומנטאלית - הסיבה שהאדום, הכתום והצהוב יתאימו פחות.

הצבע הירוק -  הירוק שייך לעולם הצומח. מייצג את פוטנציאל הצמיחה והגדילה שבנו. בכל חדר שבו נמקם ירוק, נביא לחיינו אנרגיות של התפתחות, התרחבות ושיפור עצמי. לירוק חשיבות מיוחדת בהיות צבעה של צ'קרת הלב , הנמצאת במרכז בית החזה ומוגדרת כ"ציר הצ'קרות" המתווכת בין 3 הצ'קרות התחתונות ל-3 הצ'קרות העליונות, לכן הירוק הוא גם צבע האיזון, משפיעה על יסוד הבריאות . לא לחינם נמצא אותו בקין קירות בתי החולים ובמדי הרופאים. נחשב לצבע מרגיע. לכן מצאנו אותו בכיתות למידה על הלוח בו כתבו בגירים. גווני ירוק בפינת עבודה יגבירו את היצירתיות המחשבתית. בפאנג שוואי הירוק שייך ליסוד העץ הוא היסוד האורגני היחיד מתוך החמישה המייצג את כוחות הגדילה, ההתפתחות . זה מביא לצמיחה חדשה בחיים.

המלצות • התפתחות וצמיחה מזוהות עם הירוק, יאפשרו לעצב איתו כל חדר. • הירוק מצדיק את השימוש הנעשה בו לחדרי שינה וחדרי עבודה. • בחדר שינה יעודד התפתחות ריגשית וגדילה פנימית. ואם בחדר ישן זוג זה יעודד פריון של המשפחה. • בחדר העבודה ימריץ את ההתפתחות המקצועית והיצירתיות המחשבתית. • בכל המקרים נעדיף גוונים בהירים יותר של הירוק.

הצבע הכחול -  הצבעים ה"חמים" או ה"יאנגיים" – האדום, הכתום והצהוב - הם צבעים מעוררי תנועה ותזזיתיות. בניגוד להם,

הצבעים ה"קרים" או ה"ייניים" : הירוק , סגול והכחול – הם מרגיעים ומשרים שלווה. (הסגול יכול להחשב גם ל"חם" אך הוא שייך למשפחת הצבעים הקרים מבחינה אנרגטית).

צ'קרת הגרון – הצבע הכחול מעודד תקשורת בין אנשים לכן מתאים למקמה במקום בו חשובה האינטראקציה. הכחול הוא הצבע ה"ייני" ביותר לכן הוא מרגיע (לעומת האדום שהוא ה"יאנגי" ביותר והוא מעורר). בכל מקום בו נשלב כחול בגווניו הבהירים (כולל טורקיז) נוכל ליצור אווירת שלווה ולהביא לחיינו אנרגיות דומות

על פי משמעות החדר. תכונה נוספת ההולכת עם שלווה נפשית היא ריפוי. גווני כחול בחדר שינה משרים שלווה. לעומת זאת אם אתם עומדים לפני הרצאה או בפגישה עיסקית.

הצבע הכחול יעשה פלאים. בפאנג שוואי הכחול שייך ליסוד המים (היין), מקור החיים . היסוד הראשון המתקשר אל עולמנו הפנימי, הריגשי. מה שילמד אותנו להמתין בסבלנות, להיות סובלניים, להיות קשובים לקול הפנימי שלנו, להיות רגישים ואינטואיטיביים, נינוחים אך ערניים ומוכנים לפריצה החוצה. חיזוק יסוד המים בבית יביא לחיזוק נקודות אלה.

המלצות • בחדר שינה  יבטיח הכחול שינה רגועה, בריאות לגוף ושקט נפשי, לכן מומלץ לאנשים המתקשים להירדם. • בחדר טיפולים הצבע הכחול יתאים לנוכח סגולתו לריפוי ונינוחות ריגשית. • לא רצוי לשלב כחול במקום בו רוצים לשמר רמת פעילות גבוהה כמו חדר כושר. • הצבע מתאים לעודד אינטראקציה.

הצבע הסגול -  בעידן החדש הסגול מזוהה עם הרוחניות. הסגול הכהה הוא צבע  צ'קרת ה"עין השלישית"- הצ'קרה השישית -

המעודד את פיתוח האינטואיציה והיכולת העל חושית.  ה"עין השלישית" ממוקמת במצח, בין הגבות. ישנם תרגילים המדגימים את קיומה כמו תרגיל בו יושבים בנינוחות ומתרכזים באיזור העין השלישית. 

אם נעשה כן קרוב לוודאי שנרגיש ברוב המקרים לאחר תרגול קצר דגדוג או אלחוש מסויים באיזור זה. טכניקות מתקדמות יותר יאפשרו לפקוח את "העין השלישית"  לפיתוח יכולת על חושית. 

השימוש בגווני הסגול יאיץ התפתחות זו. אך אל נגזים שלא יעיף אותנו אל המעבר... גוונים בהירים של סגול  – הצ'קרה השביעית – צ'קרת הכתר  הנמצאת מעל הראש תתעורר ותעודד להבנה עמוקה של אמיתות ורוחניות. הצבע הסגול מגביר את המודעות הרוחנית והיכולות העל חושיות.


המלצות • כדי לעודד את פתיחת ה"עין השלישית" מומלץ לענוד צבע סגול  (כמו תליון או טבעת עם קריסטל אמטיסט). • אפשר לעצב סגול בפינת מדיטציה או מקום בו מתרגלים רוחנית (לחדר שינה הוא יתאים מאוד). • סגול יתאים גם לשילוב בסטודיו היות והוא משרה השראה יצירתית.

הצבע השחור - הוא צבע אופנתי בלבוש אך פחות לצביעת קירות. הפנג שוואי אינו ממליץ לצבוע קיר בשחור. במערב מבציע על אבל ומוות, ומצד שני משדר יוקרה ואלגנטיות. בפאנג שוואי משוייך ליסוד המים. צבע המצביע על עוצמה וכוח. בצורה מבוקרת כוח ועוצמה הן יכולות מועילות

אך בכמות מופרזת הן עלולות לצאת מכלל שליטה. לכן יש להשתמש בצבע השחור באופן מבוקר שיעניק בטחון עצמי ותחושה של שליטה בחיינו. השימוש המומלץ בצבע השחור הוא בשילובו בעיצוב באופן מוגבל וממוקד.

המלצות • נשתמש בשחור בבית לקישוט מכלי נוי דרך מסגרת של תמונה ועד לבסיס של מנורה. • בכל מקום בו נוסיף שחור – נוסיף עוצמה. • השחור יקטין את הנינוחות בבית לטובת משמעת עצמית ומודעות עצמית גבוהה יותר. זה יתאים לבית שאין בו סדר, משמעת וחוקים.

 

אם חשוב לכם ללמוד עוד על תורה זו ואיך לחבר אותה לבית שלכם -

זו סיבה מספקת לפגישה בינינו


אתם חולמים - אני מעצבת


עד כמה בוער בכם לבחון את הבית שלכם ? לשאלות ותיאום פגישה

הכנסו ללינק המצורף, ענו בנקודה הנוגעת בכם ומשם נתקדם - https://krimerdigital.ravpage.co.il/anatfriedman


ענת פרידמן - מבט אחר - תכנון ועיצוב פנים

050-205-6633

www.frianat.co.il2,443 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page