top of page
  • Writer's pictureענת פרידמן - מבט אחר

תכנון הזמן בנייה או שיפוץ – לפי מבט אחר

Updated: Jan 1, 2022.....שלא תסיימו עם הלשון בחוץ.....


לוח הזמנים  בתהליכי הבנייה – נקודות לחשיבה

כיצד מתארגנים לתכנון של בנייה?

כיצד מתארגנים לתכנון של שיפוץ?


השיפוץ - על פי רוב שיפוץ מבחינת הזמן יכול להתקיים בין כמה ימים ועד שישה חודשים (פלוס מינוס). השיפוץ  מותנה בתוכנית שתגבשו עבורו. שיפוץ קטן מטפל בנקודה אחת או שתיים בבית \0נכון יותר לראות אותו כטיפול של הום סטיילנג בבית) כמו לדוגמא -

שדרוג חלל מסויים בבית כמו סלון, חדר שינה - הוספה של צבע, החלפה של וילונות, תאורה, ספה או מיטה.

שדרוג דלתות ארונות המטבח - החלפה רק של הדתות מבלי לנגוע בגוף המטבח.

טיפול מבואת כניסה - צבע / תאורה / הוספת אלמנט של ריהוט, וכדומה..

תכנון של שיפוץ רחב יותר מטפל בכל מה שכולל , שבירה / הריסה כל שהיא של קירות.

שיפוץ גדול או קטן הנוגע בשבירות יתקיים בפירוק המקלחת ויצירת מקלחת חדשה, בפירוק ארונות המטבח ותכנון מטבח חדש, שבירת קירות בין חללים, החלפה של חלונות ודלתות, כלומר כל דבר הגורם לאבק מצד אחד ולמניעת מלאה או חלקית של בני הבית מלהמשיך לגור בבית בזמן השיפוץ. במידה ומדובר בתוספת בנייה חדשה כלומר אנו מדברים על שיפוץ והרחבה. כאן מימד הזמן מתארך ואין זה שיפוץ שכן יש לטפל קודם כל בהוצאת היתר לחלק שתרצו להוסיף לבית , בנייה שלו ואז יטופלו אם אחרי או במקביל שאר האזורים בבית. לכך תזדקקו לחשביה של תכנון מבחינת הזמן שכן אין מדובר בהליך שייקח כחצי שנה , יתכן וימשך יותר.

בתהליך כזה יש לתכנן את נושא התקציב , לא נרצה שהדבר יעבור את הסכום שתכננתם למשימה.

הבנייה - בממוצע תהליך הבנייה של בתים פרטיים לרוב נמשך 12 חודשים ואולי יותר. כמובן שנושא זה מחוייב בדיקה של מה הולך להבנות מבחינת מבנה הבית, החצר , הבריה, הגדר , שערים וכדומה.


משך תהליך הבנייה מותנה בגורמים רבים:

בעבר האדריכל נגע וטיל מול הרשויות בהליך ישיר . היום הנוהל הוא דרך רישו זמין כאשר העבודה הינה מול המחשב. תכנון של מבנה כולל שיחת הבהרה אל מול הלקוחות לגבי מה הם רוצים ומה הם מתכננים עבור הבית שלהם. הקבלן יבחן על פי הנאמר לו את עצמו בתכנון הבית שיתאים לדרישות הלקוחות . כאן אני משתלבת בתכנון הראשי ויחד עם האדריכל ככוח מנצח של שני אנשי מקצוע מנוסים, נבחן כמה אופציות שנרצה להציג בפני הלקוח בתכנון הבית שלהם.

כמובן שבהכנה של תוכניות העבודה והמלצה לקבלן במתן הצעת מחיר ישתלבו עלויות המהנדס שיצורף גם לתהליך הבנייה עצמה. תנאי מזג האוויר יכתיבו גם את הליך הבנייה אך אל יפגש כמובן ברמת ניהול הפרויקט.

שעון הקיץ והעונה גם יכתיבו את התהליך או יגרמו לעיכובים. על הכל הצוות המלווה את תהליך הבנייה ייתן את הדעת , ההמלצות, ההנחיות, הליווי והכי חשוב סיוע בתכנון והתקציב.

ככל שהבית יהיה מתוכנן עד הפרטים הקטנים ביותר הקשורים לשלד, לתכנון שלו: החללים שבו, פיתוח החצר, התייחסות לקומות, כך העבודה תזרום יפה ותצעד בצורה המסודרת ביותר אל הגמר. ענת כמעצבת פנים תדע לסייע בארגון התוכנית, בחיפוש בעלי המקצוע שיתאימו ללקוחות ויהיו מהימנים, מקצועניים, מומלצים ומוכרים.

במידה ויתעוררו ליקויים שיש לתקנם, עלות הזמן שיתפספס ועלות התיקון מחייבים מתן שימת דגש לכך. אין מחירון מוגדר המגדיר מהי עלות התיקון של כל ליקוי לפני הבנה של מה קורה שם, אך ישנם בעלי מקצוע שידעו לבצע איבחון ולהעריך מהו הנזק ומהי עלות שתגרם מכך.  לכן, מוטב לעסוק תחילה בבחינת התוכנית והתכנון של הבנייה עד הדקויות הכי קטנות זאת לשם מניעת ליקויים ותשלומים נילווים מיותרים. חשוב לדעת: ליקוי חמור יכול לגרום לנזק בלתי הפוך, לפגיעות ברכוש ואף בגוף. ואולי להריסה של דבר כלשהו והנושא השווי הכספי של הדבר יתלווה לסיפור ויגרום לנזק כספי בכיס.


"בעיות" כאלה נידונות לא אחת בבתי המשפט. בעבר נמצאו מקרים בהם התעוררו קשיים בקביעת גודל הנזק ועלות התיקון. היום בעקבות הימצאותם של מכשירים ומומחים בכל נושא ברמה גבוהה, הם אלה שיסייעו בהבנת ליקויי לעומק ומשם אבחנה של עלות לתיקון תהיה קלה וברורה יותר, מה גם יבחנו אם יש צורך בהחלפה, הריסה או השלמה של חלק מסויים לתיקון.


קורה לא אחת שאני מתקלת "בבעיה" שהיה טוב לו התכנון היה שונה. כאשר השלד טרם נבנה, אין בעיה בעריכת השינויים של תוכניות העבודה. אך בבתים בהם השלד נבנה, השינוי יהיה כרוך בהוצאת כספית. במידה והסיפור יצא יקר יותר יש לדלג על ההחלטה ולחשוב על אופציה שונה. הכל נתון להחלטת הלקוחות, אך אם הדבר מבחינתי יהיה בר יעבור והוא שווה את ההשקעה, אמליץ לבצע זאת.

מזמינה אתכם להציף בסרטונים שהכנתי המדברים על משמעות מעורבות המעצבת בתהליך של בנייה או שיפוץ.אתם חולמים - אני מעצבת


עד כמה בוער בכם לבחון את הבית שלכם ? לשאלות ותיאום פגישה

הכנסו ללינק המצורף, ענו בנקודה הנוגעת בכם ומשם נתקדם - https://krimerdigital.ravpage.co.il/anatfriedman


ענת פרידמן - מבט אחר - תכנון ועיצוב פנים

050-205-6633

www.frianat.co.il


18 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page