• ענת פרידמן - מבט אחר

תכנון הזמן בזמן בנייה או שיפוץ – לפי מבט אחר.....שלא תסיימו עם הלשון בחוץ.....


לוח הזמנים  בתהליכי הבנייה – נקודות לחשיבה

ישנו הבדל בין בניה לשיפוץ.

כאשר אתם ניצבים מול דילמת הבחירה בין ללכת לבנייה חדשה או שיפוץ גדול , אחד המדדים הוא נושא הזמן.

השיפוץ על פי רוב שיפוץ יכול להיות בין כמה ימים ועד ארבעה עד שישה חודשים. השיפוץ  מותנה בתוכנית שגובשה עבורו. שיפוץ קטן מטפל בנקודה אחת או שתיים בבית כמו תכנון מקלחת / סלון / מטבח חדשים לעומת שיפוץ רחב וגדול יותר הכולל שבירת קירות, שינוי הקונספט במבנה הקיים הכולל החלפה של חלונות ודלתות. יש והשיפוץ משולב עם תוספת של בניה חדשה – כלומר שיפוץ והרחבה. כאן מימד הזמן מתארך בהתאם לנדרש ויתכן אף שיגיע לזמנים המגבילים של בנייה חדשה. בשיפוץ בכל מצב ישנו חסכון כספי כיוון שחלק אחד של הבית כבר בנוי כולל היסודות, ואינו נבנה מחדש.

הבנייה - בממוצע רוב הבתים נבנים בתקופה של 10-12 חודשים (לאחר קבלת כל האישורים הנידרשים שמשך הטיפול בהם לעיתים נגרר למשך לתקופה של כשנה ויותר ).  

משך תהליך הבנייה מותנה בגורמים רבים:

מורכבותו האדריכלית של הבית , גודלו ומספר הקומות בו , איכות בעלי המקצוע , רמת ניהול הפרויקט, עונות השנה  (בין הקיץ לחורף לעיתים יהיה הבדל של 4 שבועות), והכי חשוב תכנון הזמנים והתקציב. ככל שהבית יהיה מתוכנן עד הפרטים הקטנים ביותר הקשורים לשלד, לכלל השטחים  שבו, כן זריזות הביצוע בפועל תהיה מהירה יותר. חשוב לחפש בעלי מקצוע מהימנים, מקצועניים, מומלצים ומוכרים.

במידה וחלים ליקויים שיש לתקנם – עלות הזמן ועלות התיקון מחייבים את מתן שימת הלב לכך. אין מחירון המגדיר מהי עלות התיקון של כל ליקוי , אך ישנם ליקויים שאינם ברי תיקון כלל. לכן, מוטב לעסוק במניעת ליקויי הבניה ולא בתשלומים על תיקונם. ליקוי חמור יכול לגרום לנזק בלתי הפוך, לפגיעות ברכוש ואף בגוף. נושא השווי הכספי של תיקון ליקוי.

"בעיות" כאלה נדונות לא אחת בבתי המשפט וגם שם ישנם קשיים בקביעת גודל הנזק ועלות התיקון. רוב ליקויי הבניה הניתנים לתיקון מגיעים לעלויות של אלפי עד עשרות אלפי שקלים, במקרים מסוימים, סכומים גבוהים עוד יותר.

קורה לא אחת שאני מתקלת "בבעיה" שהיה טוב לו התכנון היה שונה. כאשר השלד טרם נבנה, אין בעיה בעריכת השינויים של תוכניות העבודה. אך בבתים בהם כבר השלד נבנה וזה כרוך בהוצאת גבוהה, קשה להמליץ להחליט לבצע זאת, אך אם הדבר מבחינתי בר יעבור ושווה את ההשקעה. אזי אמליץ לבצע זאת.לשאלות ותיאום פגישה - התקשרו 0502056633

השאירו הודעה בלינק המצורף - https://bit.ly/2KcQ


חזרה לדף המאמרים

11 views0 comments

Recent Posts

See All